Ако имате деца, съжителството с родителите носи повече вреда, отколкото полза
Голяма фамилия обядва заедно. Снимка: Getty
Живот в апартамента на баба и дядо изкушава много семейства, в които току-що се е родило дете. И наистина, на пръв поглед има някои плюсове.
Мама ще седи с бебето, а татко винаги може да отиде да вземе по-голямото от детска градина или училище. А през това време родителите могат да се погрижат за домакинските задължения: чистене, готвене, пране, пазаруване ... Ако майката излезе до магазина, ще има кой да поседи при бебето. Не е ли прекрасно?
Собственият дом обаче има много повече предимства, според психоложката Елена Колесникова.
Ето кои са те.
Семейството е отделна система, в която има правила и споразумения, установени от двама партньори. Това означава, че за хармоничните отношения е необходимо лично пространство, в което баба и дядо няма да се намесват.
Само по този начин, без намеса, партньорите в брака ще могат да се споразумеят помежду си как да организират живота, свободното време, отдиха и ще започнат да се чувстват свободни в проявата на чувства.
Възпитанието на детето също трябва да се определя само от родителите, без прякото участие на други членове на семейството. Всъщност отделянето на младото семейство е сериозна стъпка към неговата самостоятелност.
И не става въпрос само за това да осигурите поне две спални, където вие и вашите родители ще се разделяте преди лягане. В случай на съжителство ще трябва да споделяте всеки метър от къщата: от кухнята до банята.
Ако сте в самостоятелен дом, ще сбъднете мечтата си да бъдете господарка на кухнята. Само си представете: изборът на менюто вече не трябва да се съгласува със свекървата и никой няма да ви упрекне, че сте купили кафе 3 в 1 или любимия си салам.
Скандалите кой да мие чиниите също ще останат в миналото. В крайна сметка ще пуснете съдомиялна машина в собствения си апартамент и няма да чувате фразата: „Защо сега ще пускаш машината за 4 чинии. Пилееш пари. По-добре ги измий на ръка!“
Разделението на рафтовете в хладилника с „ваши“ и „наши“ продукти също ще остане в миналото.
И сутрешните „тоалетни“ войни също ще приключат: когато трябва да отидете под душа според графика на две семейства, е доста досадно. Особено, ако бързате за работа. Напрежението се трупа.
Но най-важното е, че вашето дете ще има повече пространство за живот и игра.
След като спрете да споделяте жизнено пространство с родителите, можете да оборудвате кът за детето или, ако то няма отделна стая, да му направите кът за спане.
Помощта от баба и дядо е безценна, но съжителството повече тежи отколкото помага. По-разумно е да разчитате на партньора да вземе и заведе детето от училище или от детска градина. Както и за пазара.
Просто се опитайте да бъдете дипломатична, когато делегирате пълномощия на съпруга си. Предложете му любезно да свърши нещо, а не в ултимативна форма.
Фразата изречена с мек тон: „Скъпи, днес ще трябва да се купят някои продукти. Ще ти направя подробен списък“, е по-подходяща от директното и остро: „Купи и донеси“?
Може да го помолите да вземе и детето от детската градина. То със сигурност ще се радва, ако няколко пъти седмично татко му го чака пред вратата, а не баба му.
Дори и с най-сговорчивите родители (без значение дали са на жената или на мъжа) кавгите и конфликтите не могат да бъдат избегнати - на ниво домакинство или по глобални въпроси като правилата за отглеждане на деца.
След като се разделите, можете да забравите за вечното състезание с баба и дядо заради „правилата на апартамента“, няма да се налага често да играете на лоши и добри ченгета, когато става въпрос за детето.
Вие не позволявате на сина си да яде пуканки, баба тича с ароматен пакет, за да го зарадва.
От такива малки противоречия се ражда сериозна кавга.
Желязно търпение един ден ще свърши, защото правилата в семейството трябва да са еднакви. Това е в полза на детето.
Да живееш в дома на родителите си налага редица забрани: една от най-неприятните е съобразяването на интимния живот. Имате време за секс само когато баба излезе на разходка с внука си?
Пишете си съобщения от съседните стаи, опитвате се да се споразумеете за креватния маратон, ако родителите все пак решат да се разходят в парка?
Самостоятелната квартира дава безспорни предимство в това отношение. Във всеки случай ще дишате по-дълбоко и спокойно, ще си отдадете на ласки, без да се страхувате, че врата ще се отвори и любопитните очи на баба, ще огледат стаята.
Ако вие и вашите родители се погаждате добре, тогава перспективата да се преместите в отделен апартамент може да разстрои и двете страни.
Може би е добре да си купите жилище на близо. Така от съквартиранти ще се превърнете в добри съседи, с които все още ще бъде приятно да обсъждате собствените си проблеми и да се разхождате в парка.
В крайна сметка, като се изнесете от дома на родителите си, вие ще им дадете шанс за нов живот: те вече няма да трябва да се адаптират към вашите странни навици.
И вашето дете ще се научи да изпитва липса на баба и дядо.
Превърнете очакването на срещата с тях в празник и във вълнуваща игра: например, то може да напише кратък разказ за очакваната среща или да им напише как е прекарало деня или седмицата, когато не са се виждали. Може да отбележи дните за среща с тях в календара с маркери в различен цвят.
Мова Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари